Yaşam ve Ölüm

Hayri Kılıç
(0 inceleme)
₺30.00
go-and-samurai

Go oyunu bir alan oyunudur. Yatay ve dikey 19 çizginin oluşturduğu bir düzlemde, iki oyuncu en fazla alanı kontrol altına almaya çalışırlar.

Oyun sırasında amaçlanan arazi paylaşımı iki taraf arasında çoğu zaman tatlı diyemeyeceğimiz bir rekabeti de beraberinde getirir. Rakipten önce davranıp büyük alanlar çevrelenir. Bir zayıflık anında rakip alana girerek alanın küçültülmesi hedeflenir. Kimi zaman da rakibin aşırı hamlesine (overplay) karşı çoğu zaman rakip grubun esir alınması şeklinde sonuçlanan bir cezalandırma eylemi gerçekleştirilir.

Sun Tzu‘nun aşağıda belirttiği gibi,  “Savaş Sanatı” bir devlet için ne kadar önemli ise, “Yaşam ve Ölüm”  konusu da Go oyunu  için o kadar önem taşır.

1. “Savaş sanatı bir devlet için yaşamsal öneme sahiptir.”
2. “Ölüm – kalım meselesidir. Güvenliğe kavuşmanın yahut yok olmanın yoludur. Bu nedenle ihmal edilmesi kesinlikle düşünülemez.”

Bu çevrimiçi eğitimde, 30 kyu10 kyu arasında olan Go oyuncularına yönelik, temel Yaşam ve Ölüm prensipleri öğretilmesi hedeflenmektedir.

Eğitim, özellikle kıyı ve köşe pozisyonlarında kullanacağınız prensiplerle birlikte, bilginizi test edebileceğiniz toplam 60 interaktif Go problemini de içeriyor.

Eğitimin sonunda yer alan 10 soruluk teste 70% oranında doğru cevap verdiğiniz takdirde, eğitim sertifikasını almaya hak kazanacaksınız.

 

Eğitim Özellikleri

  • Dersler 16
  • Sınavlar 1
  • Süre 2 saat
  • Yetenek seviyesi Başlangıç
  • Dil Türkçe
  • Öğrenciler 1
  • Başarı Belgesi Evet
  • Değerlendirme Kendi kendine
Hayri Kılıç
2. dan Go Oyuncusu. 2002 yılından itibaren Türkiye'de 40'tan fazla turnuvaya katıldı ve birçok turnuvada derece aldı. 2012-2015 yılları arasında düzenlenen playoff turnuvalarında gelen başarı sonrasında, 2015 yılında Bangkok'ta düzenlenen 36. Dünya Amatör GO Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etti. Go üzerine yazmayı ve tsumego çözmeyi seviyor.

İncelemeler

Ortalama Not

0
0 not

Detaylı Not

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
₺30.00